Publicystyka

Państwo prawa?

 Autor: Roman Spandowski

Według ciągle jeszcze formalnie obowiązującej konstytucji (zdaję sobie sprawę,  jak kretyńsko to brzmi)  Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawa realizującym zadania sprawiedliwości społecznej. O ile dwa pierwsze człony tej triady są dość drobiazgowo sformułowane, a tym samym wystarczająco dookreślone, to trzeci człon jest faktycznie mgłą pojęciową – która zapewne może całkiem nieźle funkcjonować w dojrzałych społeczeństwach obywatelskich (bo tam nie zwerbalizowane przepisy są ważne, ale społeczna zgoda na tzw. ducha praw), lecz w społeczeństwach niedojrzałych w tym względzie to hulaj dusza dla wszystkich szamanów ustrojowych – populistów (choć można tu użyć dosadniejszych terminów). Bo zasad sprawiedliwości społecznej nie da się nawet w przybliżeniu sformułować językiem naukowym, jako że to dziedzina ideologii – mającej się do nauki podobnie jak teologia, czyli nijak. By zakończyć ten wątek teoretyczny – im więcej w deklaracjach rządzących ideologicznych haseł, tym mniej tam możliwości sprawnego dyskursu o pryncypiach.

Czytaj dalej

Brońmy Wolnych Sądów, Wolnych Wyborów, Wolnej Polski!

autor: Aleksandra Solecka 22 listopada 2017

28 niezależnych organizacji społecznych , w tym Komitet Obrony Demokracji napisało na temat propozycji Prezydenta i PiS dotyczących uzależnienie wbrew Konstytucji sądów od władzy m.in. „….wprowadzenie powyższych zmian spowoduje, że Polska definitywnie przestanie być demokratycznym państwem prawa. Jeśli zabraknie niezależnych sądów powszechnych, to nic nie stanie na przeszkodzie, by w przyszłości bez posiadania wystarczającej większości, ograniczone zostały prawa i wolności obywatelskie zapisane w Konstytucji.”
W lipcu wyszliśmy tłumnie na ulice miast i miasteczek w całej Polsce! Teraz organizacje, które organizowały obywatelskie protesty w tym Komitet Obrony Demokracji wzywają ponownie do obrony Państwa Prawa.
Ktoś musi im powiedzieć NIE.

Czytaj dalej

Powiesz dziecku za 15 lat, że miałeś dużo pracy, gdy upadała demokracja?

autor: Makary Wiskirski 6 grudnia 2017

Masz rację, obywatelu. Bez demokracji też będą sklepy, choinka, śledzie i Mundial.Myślisz, obywatelu, że skoro ty nie interesujesz się polityką, polityka nie zainteresuje się Twoim życiem? Tak ci właśnie podpowiada twoja wyobraźnia?

A może lubisz, jak trzyma się Ciebie za pysk, mówi się Tobie, jak być szczęśliwym, lubisz porządek wreszcie zaprowadzony przez Kaczyńskiego a także dużo mitów i mszy?

Aa aa. Rozumiem. Znasz życie i już z wiesz, że to nic nie da, że nie należy histeryzować, że nie jest tak źle, że nic cię to nie obchodzi. Tak właśnie usprawiedliwiasz swoją bierność?

(zaczerpnięte z: Magdalena Środa, „Obywatelska anemia”, „Gazeta Wyborcza” z 5 grudnia 2017)

Czytaj dalej

Kochane Koderki, Kochani Koderzy!

Autor: Artur Osinski 12 grudnia 2017

Pamiętam nasze pierwsze spotkanie w auli I Liceum w Toruniu dwa lata temu. Pełna sala i charyzmatyczny Mateusz Kijowski tłumaczący zagrożenia wynikające z blokowania ustaw Trybunału Konstytucyjnego i kreślący plany rodzącego się ruchu społecznego KOD. Jedno jego zdanie zapadło mi w pamięci, choć pewnie większość z nas w ferworze rewolucyjnego nastroju puściła je mimo uszu. Mateusz odnosząc się do historii pokojowych ruchów oporu doktora Kinga i Mahatmy Ghandiego ostrzegał, że czeka nas długa droga. Potem przyszło lato i pamiętny wielki Marsz Wolności w Warszawie. Tłumy ludzi zjednoczonych ideami demokracji i wolności. Przenikające na wskroś uczucie wspólnoty i mocy, które nie tylko maszerującym dało nadzieję i poczucie mocy tkwiące w sile obywatelskiego ruchu.

Czytaj dalej

  • 1
  • 2

Kontakt

Siedziba biura regionalnego:
ul. Sobieskiego 35
87-100 Toruń
Dyżur Zarządu w  czwartki od 17.00 do 19.00

Telefony:

od 12.00 – 18.00
+48 793 491 647 (Toruń, Inowrocław, Grudziądz).
+48 798 714 589 (Włocławek)
+48 570 655 757 (Bydgoszcz)
e-mail: zarzad@kodkp.info
Redakcja: media@kodkp.info