KOD Toruń

Spotkanie Grupy Lokalnej Toruń, Wejściówka, 25.01.2018

Głównym punktem spotkania była relacja ze spotkania w Warszawie w sprawie kontroli wyborów.

Zaczęliśmy jednak od innych spraw. Przekazałem informacje z działań Grupy Lokalnej Powiat Ziemski Toruński - przede wszystkim o powołąniu przez Zarząd regionu „Zespołu do spraw Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi”. Jego koordynatorem został Ryszard Musielak.
Między innymi w dniach 8-9 grudnia członkowie zespołu wzięli udział w zorganizowanym przez Rzecznika Praw Obywatelskich Pierwszym Kongresie Praw Obywatelskich w Polsce. Uczestniczyli też w warsztatach organizowanych przez NGO dotyczących procesu stanowienia prawa oraz nowej ustawy "O jawności", która przynosi nowe zagrożenia dla obywateli. Zaangażowałem się w pracę tej komórki. Na prośbę Rysia zaapelowałem do uczestników o dołączenie chętnych do Zespołu.

Podałem też informację o akcji zwracania się do parlamentarzystów w sprawie przygotowania poradnika dla przeciętnego wyborcy, koordynowanej również przeze mnie i Ryszarda.
Chętnych do włączenia się do obydwu działań, proszę o kontakt na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ponadto zainicjowałem dyskusję na temat treści artykułu Jacka Żakowskiego "22 tezy o sytuacji i wyjściu" z noworocznego numeru "Polityki". Zaproponowałem przeczytanie artykułu aby podzielić się refleksjami z jego lektury na następnym spotkaniu.  Jednak już na tym spotkaniu  w ożywionej dyskusji poruszono wiele aspektów obecnej sytuacji politycznej w Polsce i Europie. Poruszano przede wszystkim temat słabości i rozkładu obecnego systemu politycznego, a także nieufności do wszystkich partii politycznych znajdujących się w głównym nurcie.

Przedstawiono też wyniki badań  wskazujące na niski stopień akceptacji ustroju demokratycznego w Polsce (wyniki gorsze w ramach UE maja tylko na Węgry, a poza UE tylko Rosja). Danka Stępkowska wspomniała o niemal modelowej demokracji panującej w Szwajcarii. Skomentowałem, że jest to ideał, do którego trzeba dążyć. Z kolei Janek Dokurno zwrócił uwagę na konieczność podkreślania pozytywnego programu przez KOD.

Kontrola wyborów

W drugiej części spotkania Przewodnicząca ZR Ola Solecka zreferowała ustalenia ze spotkania w Warszawie w sprawie kontroli wyborów. Skala problemu jest ogromna, biorąc pod uwagę liczbę około 27 tysięcy komisji obwodowych .

Najważniejsze ustalenia wyżej wymienionego spotkania były następujące:

  • powołano 16 koordynatorów regionalnych ruchu, w naszym regionie została nim Ewa Mikuła
  • zaznaczono konieczność włączenia do pracy przy wyborach mężów zaufania i obserwatorów.

Sporządził: Iwo Bohr

Kontakt

Siedziba biura regionalnego:
ul. Sobieskiego 35
87-100 Toruń
Dyżur Zarządu w  czwartki od 17.00 do 19.00

Telefony:

od 12.00 – 18.00
+48 793 491 647 (Toruń, Inowrocław, Grudziądz).
+48 798 714 589 (Włocławek)
+48 570 655 757 (Bydgoszcz)
e-mail: zarzad@kodkp.info
Redakcja: media@kodkp.info