Co z tym społeczeństwem obywatelskim?

            Notatka z 23 spotkania think tanku Kujawsko Pomorskiego KOD
                                          31.01.2018 Przysiek

           

            Zaproponowanym tematem była dyskusja o tym jak KOD może konkretnie działać na rzecz społeczeństwa obywatelskiego i jak protestować.
Na początku Przewodnicząca Zarządu Regionu zapoznała nas z aktualną sytuacją KOD w kraju i w Regionie. Przekazała informacje o najważniejszych najbliższych działaniach KOD.
Następnie dyskusja nieco zdryfowała w kierunku zdiagnozowania kondycji KOD oraz perspektywy zaktywizowania ruchu i zwiększenia jego wpływu na rzeczywistość.
Zgodziliśmy się, że istniejący w Polsce podział społeczeństwa nie jest tak oczywisty i prosty jak nam się dotąd wydawało. To nie "socjal" i brak wiedzy, lecz znacząca zmiana świadomościowa, dotycząca nie tylko Polski, jest ważnym elementem kryzysu demokracji liberalnej. Zwracają na to uwagę nie tylko wyniki bieżących sondaży poparcia, ale i głębszych analiz  socjologicznych, które opisaną „wieloaspektowość” zauważają i relacjonują (np. omawiane niedawno szeroko wyniki badań w mieście nazwanym Miastko - które także na naszych spotkaniach były dyskutowane).

Czytaj dalej

Państwo prawa?

 Autor: Roman Spandowski

Według ciągle jeszcze formalnie obowiązującej konstytucji (zdaję sobie sprawę,  jak kretyńsko to brzmi)  Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawa realizującym zadania sprawiedliwości społecznej. O ile dwa pierwsze człony tej triady są dość drobiazgowo sformułowane, a tym samym wystarczająco dookreślone, to trzeci człon jest faktycznie mgłą pojęciową – która zapewne może całkiem nieźle funkcjonować w dojrzałych społeczeństwach obywatelskich (bo tam nie zwerbalizowane przepisy są ważne, ale społeczna zgoda na tzw. ducha praw), lecz w społeczeństwach niedojrzałych w tym względzie to hulaj dusza dla wszystkich szamanów ustrojowych – populistów (choć można tu użyć dosadniejszych terminów). Bo zasad sprawiedliwości społecznej nie da się nawet w przybliżeniu sformułować językiem naukowym, jako że to dziedzina ideologii – mającej się do nauki podobnie jak teologia, czyli nijak. By zakończyć ten wątek teoretyczny – im więcej w deklaracjach rządzących ideologicznych haseł, tym mniej tam możliwości sprawnego dyskursu o pryncypiach.

Czytaj dalej

Siódmy List Wszechnicy

           Pod koniec stycznia wyszedł kolejny siódmy już  numer Wszechnicy.

            Numer zawiera opinię Fundacji HFPC  w sprawie Ustawy o IPN, informację  Fundacji Batorego o kolejnym konkursie  na dotacje dla organizacji pozarządowych oraz sondaż porównujący elektorat PiS i innych partii a także Raport Europejskiej Agencji Praw Podstawowych: Zagrożenia dla społeczeństwa obywatelskiego

         W numerze przypominamy o  konieczności sprawdzenia się w rejestrze wyborców. informujemy o debacie  "Czy praworządność w Polsce jest na rozdrożu" prof. Marcin Matczak oraz dr Jacek Kucharczyk. Są także informacje z Regionu i jak zwykle przegląd prasy. Artykuły o kondycji opozycji w Polsce, o problemie przyjęcia euro,  a także mocny tekst o winach polskiego Kościoła. Nie zabrakło nawet tekstów proPiSowskiego  "Do Rzeczy"
            Na zakończenie film Fundacji Helsińskiej o problemie życia, eutanazji, aborcji.

            I ponownie informujemy, że chętni do otrzymywania Wszechnicy mogą zgłosić się np na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. podając swoje nazwisko i adres e-mail.

                                                                            Ryszard Musielak

Oświadczenie Zarządu Regionu Kujawsko-Pomorskiego Komitetu Obrony Demokracji

W minionym tygodniu w „trybie faksowym” została odwołana z funkcji wiceprezesa Sądu Okręgowego w Toruniu sędzia Katarzyna Borowy oraz w „trybie medialnym” prezes Sądu Rejonowego w Toruniu sędzia Andrzej Kurzych.

Jesteśmy przekonani, że oba te odwołania, jak wiele innych w całym kraju, dokonane na podstawie przyjętej w dniu 12 sierpnia 2017 roku nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych, przyznającej nadmiernie poszerzone kompetencje ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze, mają źródła wyłącznie polityczne. Ich celem nie jest przeciwdziałanie i zapobieganie ewentualnym niesprawnościom sądów i opóźnieniom w pracy, lecz zastraszenie środowiska sędziowskiego i pokazanie swojemu elektoratowi, jak skutecznie zaprowadza się obecnie porządek w sądach.

Czytaj dalej

Kontakt

Siedziba biura regionalnego:
ul. Sobieskiego 35
87-100 Toruń
Dyżur Zarządu w  czwartki od 17.00 do 19.00

Telefony:

od 12.00 – 18.00
+48 793 491 647 (Toruń, Inowrocław, Grudziądz).
+48 798 714 589 (Włocławek)
+48 570 655 757 (Bydgoszcz)
e-mail: zarzad@kodkp.info
Redakcja: media@kodkp.info